V Liga Debat Oksfordzkich w Wieliczce

V LIGA DEBAT OKSFORDZKICH W WIELICZCE

W tym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do gminnego projektu, który realizowany jest od pięciu lat - Międzyszkolnej Ligi Debat Oksfordzkich w Wieliczce. W tym roku odbywała się ona pod hasłem: „Odpowiedzialność za słowo”.

Międzyszkolna Liga Debat Oksfordzkich w Wieliczce to projekt edukacyjny dla młodzieży realizowany przez Mediatekę - Miejską Bibliotekę Publiczną w Wieliczce pod patronatem honorowym Burmistrza Wieliczki Artura Kozioła. Partnerami wydarzenia są: Wydział Szkół i Przedszkoli Urzędu Miasta i Gminy Wieliczka, Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wieliczce, Wielickie Centrum Kultury oraz Wielicki Ośrodek Sportu.

Etap przygotowawczy do debat rozpoczęliśmy w styczniu, wykładem wprowadzającym uczestników w świat debatowania oraz zasad, którymi rządzą się debaty oksfordzkie. Wykład ten poprowadził dla nas Krzysztof Buła z Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców, reprezentujący patrona merytorycznego. Zarówno pan Krzysztof, jak i inni członkowie Stowarzyszenia od samego początku współtworzą wielickie debaty i szkolą uczestników kolejnych edycji.

Kolejne warsztaty odbywały się w szkołach lub on-line. Prowadzącą je była pani Gabriela Klimczyk, która w profesjonalny sposób przekazała jak należy prowadzić debaty, na co zwrócić uwagę i szczególnie jak budować argumentację, aby przekonać słuchaczy do swoich racji. Ostatnim etapem był wykład na temat sposobów radzenia sobie ze stresem w tak istotnych wystąpieniach oraz jak przykuć uwagę słuchaczy.

Największą niespodzianką i przyjemnością było spotkanie z profesorem Michałem Rusinkiem - wspaniałym pisarzem, literaturoznawcą, wykładowcą, tłumaczem, mówcą i przede wszystkim miłośnikiem słowa i języka,  który przyjechał do wielickiej młodzieży na spotkanie pt. „Do czego może się dziś przydać starożytna retoryka”?

Słuchacze mieli okazję nie tylko zobaczyć na czym polega istota naprawdę dobrego publicznego wystąpienia, ale także zdobyć kolejną garść wskazówek do debatanckich zmagań i dowiedzieć się jak przemawiać i argumentować pięknie, dobrze i przede wszystkim skutecznie.

Michał Rusinek rozpoczął spotkanie od wprowadzenia nas w świat języka, jako narzędzia mającego funkcję zmiany rzeczywistości.

Następnie przerzuciliśmy most między starożytną Grecją z V wieku p.n.e. a współczesnością, aby przekonać się jak bardzo stworzona wówczas retoryka wykorzystywana jest i dziś (choćby w reklamach o kotach). Nasz gość niezwykle zręcznie i z humorem przeprowadził młodych adeptów sztuki słowa przez poszczególne etapy przygotowania mowy wg starożytnych Greków rozpoczynając od inventio (określenia zagadnienia), poprzez dispositio (ustalenie porządku i charakteru całości wystąpienia) oraz elocutio (ubranie w słowa, wybranie stylu wystąpienia) do tzw. memoria, czyli - pamięciowego opanowania tekstu i actio – samego wystąpienia.

Kiedy nadszedł dzień 8 marca, byliśmy przygotowani do obrony tezy, że: System edukacji powinien uczyć i zachęcać do korzystania z narzędzi opartych na sztucznej inteligencji (np. ChatGPT).

Naszymi przeciwnikami byli uczniowie SP nr 4 w Wieliczce.

Gratulujemy im wygrania zmagań i przejścia do kolejnego etapu.

Nasi uczniowie z klasy VII w składzie:

- Zuzanna Wełna

- Joanna Tabor

- Anna Pęcak

- Jakub Gibała,

fantastycznie poradzili sobie z prowadzeniem linii argumentacyjnej i przekonali dużą część widowni, że ich teza jest słuszna. Sędziowie uznali jednak, że silniejsze argumenty stały po stronie opozycji.

Bardzo gratulujemy odwagi, świetnych pomysłów na argumentację i zaprezentowania swojego zdania. Szczególne uznanie za merytoryczne i trafne odpowiedzi na liczne pytania, które zasypały naszą drużynę po skończonych szrankach.

Zapadła już decyzja wśród naszych debatujących, że w kolejnym roku znowu zmierzymy się z tym ekscytującym, pouczającym i niezwykle potrzebnym doświadczeniem, jakim jest debatowanie:)

GRATULUJEMY!!!