Zofia Stryszowska
patronem naszej szkoły

Zofia Stryszowska c. Jana z d. Kaczor urodziła się 19 stycznia 1905r. w Janowicach. Pochodziła z wielodzietnej chłopskiej rodziny / 13 dzieci /.

W 1911r. rozpoczęła naukę w Szkole Podstawowej w Janowicach, a po 4 latach kontynuowała edukację w Szkole Powszechnej w Wieliczce, którą ukończyła w 1921r. Po ukończeniu szkoły powszechnej uczęszczała do Seminarium Nauczycielskiego w Wieliczce.

W 1927 roku po zdaniu matury uzyskała kwalifikacje tymczasowego nauczyciela szkół powszechnych i podjęła pracę w Olzie k. Wodzisława Śląskiego. Po zdaniu egzaminu praktycznego 1930r. została nauczycielką stałą. W ramach ruchu służbowego została decyzją Ministerstwa Oświaty przeniesiona na Pomorze Wschodnie, gdzie pracowała 8 lat. Po śmierci ojca cały czas łoży na utrzymanie swoich pozostałych nieusamodzielnionych braci i sióstr.

Tam zastała ją drugą wojna światowa. We wrześniu 1939r. w pośpiechu opuszcza Pomorze uciekając przed okupantem niemieckim. W latach 1939-1941 pozostaje bez pracy. Dzięki rodzinie mogła przetrwać pierwsze lata hitlerowskiej okupacji, gdyż uciekając z Pomorza zabrała tylko rzeczy osobiste. Po roku pracy w Szkole Podstawowej w Rzeszotarach podejmuje podejmuje w roku 1942 pracę w Szkole Podstawowej w Janowicach.

Od roku 1942 jest kierowniczką Szkoły Podstawowej w Janowicach, pełniąc tą funkcję do roku 1962. Od dnia 1 września 1943r. do dnia wyzwolenia pracowała w zorganizowanych kompletach tajnego nauczania w zakresie szkół podstawowych i niższych klas gimnazjalnych. Komplety tajnego nauczania były przedłużeniem ramienia Polskiego Ruchu Oporu. W tym czasie wchodziła w skład Gminnej Komisji Oświaty i Kultury powołanej przez Tajny Okręg Powiatowy na wniosek Delegatury Rządu Londyńskiego. Komisja ta przeprowadziła egzaminy w zakresie pełnej szkoły podstawowej i niższych klas gimnazjalnych.

W latach powojennych, kierowniczka szkoły Zofia Stryszowska prowadziła dobudowę budynku Szkoły w Janowicach oraz nadzorowała kapitalny remont starego budynku szkolnego.

W okresie walki PRL o pełną świeckość szkoły, nie podporządkowała się zarządzeniom władz oświatowych i walczyła o utrzymanie religii w szkole i symboli religijnych. W tej sprawie przedstawiła swoje stanowisko na zebraniu kierowników w Krakowie. W związku z tym była zatrzymana na parę godzin w areszcie. W roku 1959 nauka religii i emblematy religijne usunięte zostały ze szkół wszystkich typów, mimo oporu nauczycieli i rodziców. Za swój stosunek do tych spraw była później przez wiele lat szykanowana i pomijana przy awansach. Godnie znosiła upokorzenia, nie dopominając i nie walcząc o swoje.

Po trzech latach w roku 1962 przeniesiona została na emeryturę. W okresie swej pracy była osobą inicjującą działalność kulturalną w swoim środowisku, prowadziła zespół teatralny, pracowała z kobietami wiejskimi. Przez kila kadencji była radną GRN w Koźmicach Wielkich - jako bezpartyjna działaczka wsi Janowice. Będąc osobą samotną, całkowicie poświęca się dzieciom i młodzieży. Pomagała finansowo uzdolnionym dzieciom z biednych rodzin, bezinteresownie, bez rozgłosu, tym, które uczęszczały do szkół średnich lub wyższych. Zofia Stryszowska była wzorem pracowitości, sumienności i oddania swojemu środowisku.

Umiera 12 lutego 1983r. mając lat 78.